Ach ty přístupové cesty …. (2. část ), aneb cesta od developera do vlastnictví obce

Leden 2019

Developer postavil 24 rodinných domů, které dokončené prodal novým majitelům. Pak se dostal do insolvence a jeho zbývající majetek byl předmětem dražby včetně přístupových cest k jednotlivým domkům. Co s tím?

Jak prodat nemovitost s právně nepodchycenou přístupovou cestou jsem se zabývala v minulém článku. Ted’ se budu zabývat navazujícím problémem a to, že obec odmítla dokončenou přístupovou cestu včetně vodovodu a kanalizace převzít vzhledem k soudním sporům mezi developerem a stavební společností.Tím byla ohrožena dodávka pitné vody do rodinných domů. A aby ještě toho nebylo málo, tak v dražbě omylem asfaltové přístupové cesty k jednotlivým domům vydražil dražebník, který kupoval pozemky hned vedle. Přístupové cesty tedy byly ve vlastnictví nového majitele, který si tam klidně mohl dát závoru a zamezit vlastníkům přístup k jejich domovům.

PROČ JE DŮLEŽITÉ MÍT PŘÍSTUPOVOU CESTU VE VLASTNICTVÍ OBCE?

Podmínkou uzavření smlouvy mezi majiteli rodinných domků a vodohospodářskou společností o dodávce pitné vody bylo, aby PŘÍSTUPOVÁ CESTA včetně ZTV ( Zóna technické vybavenosti – vodovod, kanalizace, osvětlení, elektřina apod.) BYLA VE VLASTNICTVÍ OBCE.

V tomto případě ale majitelé domků nemohli uzavřít napřímo smlouvu o dodávce pitné vody, ale prostřednictvím developera a jeho smlouvy s vodohospodářskou společností. A vzhledem k finančním potížím developera a v případě neplnění smlouvy ze strany developera hrozilo přerušení dodávek pitné vody.

ŘEŠENÍ? Majitelé zcela logicky odmítli posílat zálohy za vodné stočné na účet developera vzhledem k jeho finančním problémům. Proto majitelé všech rodinných domů se dohodli na společném postupu a založili SDRUŽENÍ MAJITELŮ RODINNÝCH DOMŮ v dané lokalitě, jejímž cílem bylo A) VYTVOŘENÍ JEDNOHO ÚČTU,  na které budou posílat své měsíční zálohy na vodné a stočné dle vodoměru, který má každý majitel rodinného domu připojen na své „odběrné místo“. Dohodli se pak s vodohospodářskou společností, že náklady na spotřebu vodného a stočného bude ze společného účtu za celou lokalitu posíláno na účet dodavatele. B) CO NEJEFEKTIVNĚJI PŮSOBIT NA OBEC, ZASTUPITELE OBCE, ABY PŘEVZALI PŘÍSTUPOVOU CESTU včetně ZTV.

A JAK SE NAKONEC PŘÍSTUPOVÁ CESTA DOSTALA DO VLASTNICTVÍ OBCE?

Sdružení vlastníků domů se domluvili s novým majitelem přístupových cest, že od něj cesty odkoupí na základě Smlouvy o poskytnutí příspěvku. Majitel přístupových cest zároveň podepsal darovací smlouvu s obcí, na základě které převede přístupové cesty a související ZTV obci. Dohoda o výkupu přístupových cest trvala rok.

A jak to dlouho trvalo, než konečně obec převzala celé ZTV vč. přístupových cest do svého vlastnictví a majitelé si tak mohli s dodavatelem vody uzavřít vlastní smlouvu?  V tomto případě 5 let.

Mějte krásný den. A vězte, že pokud byste něco potřebovali, nebo zvažujete prodej nemovitosti,  napište, nebo zavolejte.

První krůček je na Vás, s tím ostatním Vám pomůžu. Věra

 

Kontaktujte mě +420 773 133 399