Jak získat hypoteční úvěr na chatu? Podmínky a zkušenosti z praxe

Březen 2024

Hypotéka na chatu získat lze. Jaké jsou podmínky pro získání hypotečního úvěru a konkrétní příklady z praxe naleznete v tomto článku.

Chata u Prahy na prodej
Chata na prodej, Krňany, Středočeský kraj

Pro mnoho z nás představuje chata útěk z ruchu městského života a vstup do světa klidu a přírody. Lze ale získat hypoteční úvěr na chatu? Ano, i při koupi chaty se můžete setkat s možností financování hypotečním úvěrem, stejně jako to udělal současný majitel této skvostné chaty.

Finanční stabilita a kreditní hodnocení kupce

Při žádosti o hypoteční úvěr na chatu je klíčovým faktorem vaše finanční stabilita a kreditní hodnocení. Banky a finanční instituce se zajímají o vaše příjmy, pravidelné výdaje a dluhy. Vyšší kreditní skóre obvykle znamená lepší šance na získání hypotečního úvěru za výhodnějších podmínek.

Posouzení hodnoty nemovitosti

Posouzení hodnoty nemovitosti je důležitým krokem při schvalování hypotečního úvěru. Zástavní hodnotu chaty pro banku určuje znalec, zohledňuje lokalitu, stav, velikost. To může situaci někdy zkomplikovat. V dnešní době bývají nemovitosti nadhodnocené a jejich cena neodpovídá té skutečné

V případě této kouzelné chaty mi kupující po návštěvě chaty znalcem sdělil, že bankou vypočtená hodnota odpovídala prodejní ceně chaty.

Má chata číslo popisné či evidenční.

Nemovitosti, určené k trvalému bydlení, mají od stavebního úřadu přidělené číslo popisné. Čistě rekreační objekty, jako např. tato chata, dostanou číslo evidenční.

Přístupová cesta k chatě

To může být u chat kámen úrazu, protože díky digitalizaci se mohou na katastru objevit „kostlivci“ a je potřeba tento nesoulad mezi tím, co je psáno na katastru a jaká je realita, dát do pořádku. Dále kontroluje, zda k chatě vede přístupová cesta a hlavně, zda nevede přes soukromý pozemek

V případě této chaty měla banka jediný komentář. Ten se týkal polohy chaty. Na katastru byla zakreslena chybně, o pár metrů dál než je realita. Toto upozornění banky nemělo vliv na schválení hypotečního úvěru, banka ale požádala kupce o sjednání nápravy do půl roku.

Bylo to upozornění, které jsem stejně zároveň s prodejem řešila. Tedy zažádala jsem o geodetický výměr, který se pak zadal na katastr. Pokud je to v mých silách, ráda za kupce či majitele podobné komplikace vyřeším.

Pokud vás zajímají další články ze světa realit, podívejte se na můj blog. Potřebujete-li prodat chatu, dům, vilu, pozemek či bytový dům? Zavolejte, nebo napište. Velmi ráda Vás cestou prodeje provedu

Mějte krásný den.

Věra 

📞+ 420 773 133 399

📧jsem@veravrankova.cz

Kontaktujte mě +420 773 133 399