Vlastník prodal darovaný byt. Jakou zaplatí daň z příjmu z prodeje nemovitosti v tomto případě?

Červenec 2023

Pro stanovení výše platby daně z příjmu ( či osvobození) je i v případě prodaného bytu, který byl předtím vlastníkovi darován, důležitý časový test, kupní cena prodaného bytu a v tuto chvíli i znalecký posudek z období, kdy byl byt vlastníkovi darován.

Darovaná nemovitost - jaké se platí daně?

Dnes se s vámi podělím o osobní zkušenost majitelky prodaného bytu, která ho prodala 2 roky poté, co jí ho darovali rodiče. Její rodiče tento byt vlastnili více než 10 let. Jaká bude daň z příjmu z prodeje nemovitosti? Bude ji majitelka platit, nebo bude osvobozena?

Daň z příjmu z prodeje nemovitosti je často velmi komplikovaná. Základní podmínky osvobození daně z prodeje nemovitosti jsem uvedla v předchozím článku a rovněž jsem se v dalším mém článku podrobněji rozepsala o podmínkách osvobození daně z příjmu v případě využití peněz z prodeje nemovitosti k nákupu další nemovitosti.

Výpočet daně v případě prodané nemovitosti, kterou majitel získal na základě darovací smlouvy, si uvedeme na konkrétním příkladu z praxe.

Tento byt jsem prodala v červenci 2022. Majitelka jej vlastnila od roku 2019 a získala jej na základě darovací smlouvy od rodičů. Musí v tomto případě platit daň z prodeje nebo ne?

Nejprve se musíme podívat na to, kdy byl podán návrh na vklad darovací smlouvy do katastru nemovitostí, resp. od kdy byla majitelkou bytu. To bylo v prosinci 2019. Byt tedy vlastnila před 31. prosincem 2020. Proto se na její případ vztahuje 5letý časový test, neboli lhůta pro osvobození. Majitelka byt nevlastnila celých 5 let a v bytě ani 2 roky nebydlela (více o těchto podmínkách v tomto článku). Nemohla proto doložit měsíční platby energií, které by byly na její jméno. Proto není při prodeji nemovitosti od daně z příjmu osvobozena.

Daň ve výši 15 % se vypočítá z rozdílu mezi cenou, za jakou byt prodala v roce 2022 a jeho hodnotou z prosince roku 2019 (na základě znaleckého posudku). Proto, aby se určila daň tedy majitelka musí oslovit znalce, aby ji odhadl pořizovací cenu ke dni nabytí nemovitosti na základě darovací smlouvy.

Ověření, zda je můj klient jako vlastník nemovitosti od daně osvobozen, bývá často oříšek. Proto vždy konzultuji každou zakázku s advokátem a daňařem. A pokud vám mohu dát nevyžádanou radu, tuto konzultaci doporučuji učinit vždy! A ještě než oslovíte finanční úřad. Ušetříte si tím spoustu problému a často i peněz.

Pokud prodáváte nemovitost a chcete se zbavit starostí spojených s prodejem nebo vás zajímá cokoliv z této oblasti, zavolejte nebo napište, velmi ráda vám pomohu.

A jestli vás zajímají další články ze světa realit, podívejte se na můj blog.

Článek jsem připravila ve spolupráci s panem Mgr. Petrem Jandou z advokátní kanceláře TMS.

Mějte krásný den.

Věra 

📞+ 420 773 133 399

📧jsem@veravrankova.cz

Kontaktujte mě +420 773 133 399