Kdy jsou prodávající osvobozeni od daně z prodeje nemovitosti?

Červenec 2023

Když vlastník prodá nemovitost a inkasuje z prodeje peníze, jde o příjem, který musí dle zákona o dani z příjmu zdanit. V jakých případech jsou od této daně vlastníci osvobozeni?

V rámci prodeje nemovitosti s vlastníky rovněž ověřuji, jestli se jich týká placení daně z prodeje nemovitosti. Pokud vlastník prodá nemovitost, jde o příjem, který musí dle zákona o dani z příjmů zdanit 15% sazbou. Existují ovšem 3 výjimky, na základě kterých jsou prodávající osvobozeni od daně z prodeje nemovitosti. Jaké to jsou?

V první řadě je nutné objasnit, že 15% sazba daně z prodeje nemovitosti se u fyzických osob platí z rozdílu mezi pořizovací cenou (tedy cenou, za kterou fyzická osoba nemovitost koupila) a prodejní cenou (tedy cenou, za kterou fyzická osoba stejnou nemovitost prodala). Daň ve výši 15% se platí ze zisku z prodeje a týká se družstevních bytů i bytů v osobním vlastnictví. Pojďme se podívat na zmíněné výjimky. 

Nemovitost vlastníte déle než 10 let

Pokud jste nemovitost vlastnili déle než 5 let (v případě nabytí nemovitosti před 1. lednem 2021) nebo vám bude patřit 10 let (v případě nabytí nemovitosti po 1. lednu 2021), jste osvobozeni od placení daně z příjmu z prodeje. Nabytím se rozumí například koupě, získání na základě darovací smlouvy nebo jako dědictví. V případě dědictví se lhůta zkracuje o dobu, po kterou ji vlastnil předchozí majitel v linii přímé (prarodiče, rodiče, děti) nebo manžel.

V nemovitosti bydlíte nejméně 2 roky

Osvobození od daně z příjmu z prodeje nemovitosti jste i v případě, že jste prokazatelně v nemovitosti nejméně 2 roky bezprostředně před prodejem bydleli. Dokážete to například tak, že na své jméno hradíte měsíční platby za energie, necháváte si na danou adresu posílat poštu apod.

Za peníze z prodané nemovitosti si koupíte jinou za účelem uspokojení svých bytových potřeb

Pokud plánujete stěhování do jiné nemovitosti nejpozději do 1 roku po tom, co za prodanou nemovitosti obdržíte peníze, také se vás platba netýká. Pokud je příjem z prodeje původní nemovitosti větší, než za kolik kupujete novou, je od daně osvobozena pouze ta část, kterou jste věnovali na uspokojení své bytové potřeby. Zbytek podléhá 15% daně z příjmů. Vzhledem ke složitosti tématu jsem pro vás vše sepsala do dalšího článku.

A kdy se podává daňové přiznání pokud osvobozeni od daně z prodeje nemovitosti nejste?

Daňové přiznání musíte podat vždy za rok, kdy k prodeji došlo. Pokud tedy prodáte byt, dům či pozemek v roce 2022, musíte tuto skutečnost zahrnout do daňového přiznání, které budete podávat do 31. března 2023. To je i termín pro zaplacení daně. Přiznání podáte na finančním úřadě, ke kterému patříte podle místa svého trvalého bydliště

Toliko k základním informací k dani z příjmu při prodeji nemovitosti. Pokud prodáváte nemovitost a chcete se zbavit starostí spojených s prodejem nebo vás zajímá cokoliv z této oblasti, zavolejte nebo napište. Velmi ráda vám pomohu.

. Pokud vás zajímají další články ze světa realit, podívejte se na můj blog. Potřebujete-li s čímkoliv poradit, ozvěte se mi a společně najdeme řešení.  První krůček je na Vás, s tím ostatním Vám pomohu. 

Článek jsem připravila ve spolupráci s panem Mgr. Petrem Jandou z advokátní kanceláře TMS.

Mějte krásný den.

Věra 

📞+ 420 773 133 399

📧jsem@veravrankova.cz

Kontaktujte mě +420 773 133 399