Pražské Vršovice, mixáž fakt božích secesních domů, socialistické výstavby, stadionů klubů BOHEMIANS a SLAVIA, tepající ulice Krymská, café v Lese, kdysi zábavního parku Eden a nevšední stavby Páně v podobě funkcionalistického kostela sv. Václava na Čechově náměstí.
Posledně zmiňovaný svatostánek pochází z rukou věhlasného a co do počtu postavených budov velmi plodného architekta Josefa Gočára a jde o vůbec první kostel v Čechách ze skeletové, železobetonové konstrukce.
Vizáž kostela sv. Václava, je strohá, bez zdobení, čistě duchovní. Otvírá se duši stejně jako světlu. Gočár si tu totiž velmi dobře pohrál se světelnými paprsky, které díky tomu, jak jsou navržena mohutná okna, dopadají na vyvýšený hlavní oltář a vytváří tak optickou iluzi nekonečného prostoru představující svobodu a volnost.
Při jeho svěcení pan arcibiskup zdůraznil, že „kostel je důkazem vítězství ducha nad hmotařskou dobou“ , a to se psal rok 1930:).
Z Gočárova studia pochází i dům, ve kterém prodávám tento podkrovní ateliér. Z jeho oken je nádherný výhled přímo na kostel sv. Václava i na červené buky malolisté na Čechově náměstí. Ty jsou červené proto, že pan architekt chtěl vínově červenou barvu přenést nejen do interiérů kostela ale i do jeho exteriérů v parku.
Inu, pan Gočár si fakt uměl dobře hrát:)
Napsala: Věra Vránková
Čerpala z: www.farnostvrsovice.cz, www.archiweb.cz, www.prahaneznama.cz