5 důvodů, proč je pro Vás výhodné koupit byt v družstevním vlastnictví

Březen 2020

V Češích je silně zakořeněná touha “něco vlastnit”. Snad je to dáno naší minulostí, nevím. Výsledkem je fakt, že družstevní vlastnictví (dále DV) často vnímáme jako „méně hodnotnou“ formu vlastnictví. V zahraničí na to pohlíží zcela jinak. Já sama vím, že  tato forma vlastnictví má celou řadu výhod. Oprostíme se předsudků a pojďme se společně podívat na […]

V Češích je silně zakořeněná touha “něco vlastnit”. Snad je to dáno naší minulostí, nevím. Výsledkem je fakt, že družstevní vlastnictví (dále DV) často vnímáme jako „méně hodnotnou“ formu vlastnictví. V zahraničí na to pohlíží zcela jinak. Já sama vím, že  tato forma vlastnictví má celou řadu výhod. Oprostíme se předsudků a pojďme se společně podívat na 5 důvodů, proč není na škodu koupit byt v družstevním vlastnictví. 

1) Družstevní vlastnictví je plnohodnotné

Družstevní vlastnictví má v ČR tradici skoro dvě století. V zahraničí se jedná o zcela běžnou formu vlastnictví. Cílem družstevního vlastnictví je zajistit dostupné bydlení pro každého. Díky současné situaci na realitním trhu v České republice panuje velká potřeba bydlet za rozumnou cenu a ne jen vlastnit. 

Osobně v tom vidím velkou příležitost zajistit dostupné a sociální bydlení pro širší vrstvu obyvatelstva. Současní mladí lidé totiž častokrát upřednostňují zážitky před materiálním zabezpečením. Mají jinak nastavené hodnoty a z tohoto úhlu pohledu může být družstevní byt pro mladou rodinu ideální volbou bydlení. Družstevní bydlení je plnohodnotnou formou vlastnictví nemovitosti.

2) Koupit byt v družstevním vlastnictví je “levnější”

Rozhodnutí o tom, zda si pořídíte byt, nejvíce ovlivňují vstupní náklady. Ceny bytů v DV jsou zpravidla až o 10 % levnější než ceny bytu v osobním vlastnictví. Ušetříte  stovky tisíc. Jedná se tedy o levnější způsob zajištění bydlení, než když se budete dívat po bytech v OV.

Navíc při koupi družstevního bytu je kupec osvobozen od placení daně z nabytí nemovitosti ve výši 4 % z prodejní ceny nemovitosti. To pro kupce představuje další výraznou úsporu.

Mám tu ještě onu pověstnou třešinku na dortu. Za určitých podmínek (např. zástavou na jiný byt) lze koupi bytu v DV financovat hypotečním úvěrem, úvěrem ze stavebního spoření nebo půjčkou na družstevní byty.

3) Fungující zájem družstva na správě domu

Družstvo, pod které byty v DV spadají, má obvykle velmi dobrý zájem na správě (údržbě) domu, což vnímám oproti OV jako velkou výhodu. Zbavuje vás to totiž starostí. Družstvo se stará o celou správu domu, nutné rekonstrukce, hospodaří s rozpočtem. Pokud je to nutnost, bere na sebe úvěr, např. na opravu střechy nebo zateplení domu. Vy, jako člen družstva, se zúčastňujete schůzí, na kterých se sousedy řešíte správu společného majetku. V bytovém družstvu platí pravidlo jeden člen = jeden hlas. A to bez ohledu na to, jaká je rozloha bytu toho jednotlivého člena.

Mnohdy členové družstva zvažují, zda vůbec přejít do osobního vlastnictví právě proto, že jim chod družstva plně vyhovuje. Příkladem může být prodej bytu na Praze 4 v Kamýku. Na schůzi se družstvo dohodlo a odhlasovalo, že se zatím vytvoří tzv. Prohlášení vlastníka. Jedná se o dokument, který vymezuje jednotlivé bytové jednotky pro katastrální úřad. Jde o první a zásadní krok k tomu, aby mohli být bytové jednotky převedeny do osobního vlastnictví. Zda-li byty přejdou do osobního vlastnictví právě u tohoto bytu, bude předmětem dalšího hlasování.

4) Družstevní podíl je rychle převoditelný na nového kupce

Na rozdíl od bytu v osobním vlastnictví si u bytu v DV kupujete družstevní podíl, který vás opravňuje užívat byt jako vlastní. S koupí bytu kupec získává nájemní právo k danému bytu. Proto převod bytu v DV na nového majitele je výrazně rychlejší než u bytu v osobním vlastnictví. Žádné kupní smlouvy totiž nejdou na katastr, ale rovnou družstvu. Kupec se tak může stát vlastníkem členského podílu během jediného týdne.

5) Prodej podílu je zajímavou investicí

Hodnota družstevního podílu má svou tržní cenu. Platí, že vývoj ceny bytů v DV v čase je podobný vývoji cen bytů v OV. Navíc, pokud není ve stanovách družstva uvedeno jinak, lze byty v DV dobře pronajímat za tržní cenu.

Dočetli jste? Ještě pořád si myslíte, že koupit byt v družstevním vlastnictví je něco méněcenného? Slabší forma vlastnění? Já doufám, že teď už vidíte, jak je družstevní byt plnohodnotným a mnohdy i levnějším způsobem bydlení. A to nejenom pro mladé rodiny. 

Sdílejte článek mezi známými, ať se předsudky o DV vyženou z našich hlav. Děkuji!

Mějte krásný den a kdybyste něco potřebovali, jsem jedno velké ucho .

Věra   

773 133 399, jsem@veravrankova.cz, www.veravrankova.cz

Kontaktujte mě +420 773 133 399